Rozhodcov je stále viac, o ich šéfke "Alenke" sa točí dokument!
17.05.2017, Peter Cuninka

Rozhodcov je stále viac, o ich šéfke "Alenke" sa točí dokument!

NITRA (ObFZ Nitra/MARTIN KILIAN ml.)

KR ObFZ Nitra rozbehla Školu mladých rozhodcov, na prvom stretnutí na Dyčke ich bolo 26!

image
Autor: obfz nitra
Zdroj: obfz.sk

„Rozbehli sme projekt Škola mladých rozhodcov, chceme, aby v našej oblasti pribúdali mladí rozhodcovia a aby sa neustále zlepšovali, budeme sa s nimi často stretávať a hovoriť o ich rozvoji,“ prezradila na úvod Alena Jančoková-Žáčiková, predsedníčka Komisie rozhodcov (KR) ObFZ Nitra.

Prvé taktické stretnutie bolo už v nedeľu, 26-členná partia mladých rozhodcov sa zišla na zápase Dyčka – Veľký Cetín (2:8). „Duel sme aj kamerovali, rozhodcovia sa sami dohodli, kto ho pôjde pískať, prihlásili sa Mário Bucheň a dve asistentky Kristína Halandová a Michaela Göndörová. Ostatným sme rozhodovali pozorovacie hárky, zahrali sa na delegátov, zapisovali si chyby a zaujímavé otázky. Stretnutie si rozoberieme na najbližšom stretnutí, určite sa budeme baviť o pohybe rozhodcu, aplikácii pravidiel a disciplinárnej kontrole,“ obsiahlo vysvetľuje.

Píšťalka už nie je len pre vyslúžilcov, rozhodovanie láka čoraz viacej stredoškolákov a aktívnych futbalistov. „Veľmi sa tešíme, že počet rozhodcov stúpa. Chceme robiť všetko pre to, aby to niekam v kariére dotiahli. Učiť sa môžu len praxou, teda stále pískať, pískať a pískať. Tí vypískaní raz môžu postúpiť aj do krajských súťaží,“ podotkla funkcionárka. Rozhodcovia jej slušne vykajú, no predsa nepovedia inak ako „Alenka“. So zverencami má super vzťah, vždy sa snaží vyjsť v ústrety. Aj preto je v kruhoch veľmi obľúbená.

Pískať nemôže každý, tvrdý chlebík je aj o psychike, arbiter sa musí rozhodnúť v zlomku sekundy a často i čo-to prepočuť. Ani keď podá výkon ako z Ligy majstrov, divákom sa často nezavďačí. „Aj rozhodca je len človek, spraví chybu, to je prirodzené. Nie je to však o tom, že by chcel niekoho poškodiť. Máme super partiu rozhodcov, ktorí sa chcú zlepšovať, prečo by robili chyby naschvál?“ rečnícky a veľmi dômyselne zdôrazňuje bývalá úspešná rozhodkyňa.

Je každoročným zvykom, že najlepší a najtalentovanejších rozhodcov posunie náš zväz ďalej. Na postup z oblastných súťaží do krajských tentoraz navrhol päť mien – Markus Šinka, Mário Bucheň, Ján Lenický, Marek Pecho, Matúš Palka. „Vyberalo sa nám ťažko, postúpiť chceli viacerí. Všetci piati sú bývalí futbalisti a našli za seba náhradu. Držíme im palce, veríme, že na zajtrajších fyzičkách ZsFZ v Novom Meste nad Váhom uspejú,“ pridala sympatická žena.

A o tomto ste netušili. „Alenku“ dostala výborná práca s rozhodcami až do telky! „Ľudia z RTVS ma oslovili s ponukou natočiť dokument o mne, o rozhodcoch, o našom výborne pracujúcom Oblastnom futbalovom zväze a o futbale ako takom. Za sekundu som súhlasila,“ prezrádza. Televízny štáb sa s ňou pred kamerou pozhováral počas nedávneho šiestoligového magnetu Lehota – Klasov (3:0). „V Lehote je pekné futbalové prostredie, aj preto sme dokument točili práve tam. Ešte mu však niečo chýba, čoskoro vycestujem do štúdia v Banskej Bystrici a dáme ho dokopy,“ dodala.

image
Autor: obfz nitra
Zdroj: obfz.sk

Delegátka súťaží ZsFZ, predsedníčka Komisie rozhodcov ObFZ Nitra, riaditeľka ZŠ Svätého Marka v Nitre a v prvom rade milujúca matka takmer 4-ročného Matejka a manželka treťoligového asistenta Martina má toho vyše hlavy. „Ani sama neviem, ako to všetko stíham… Futbal a rodina, to sú dve lásky,“ jednoducho zakončila Jančoková-Žáčiková.

foto: ObFZ Nitra

Prečítané: 845x