2. DEŇ KONFERENCIE TRÉNEROV SFZ: V ZNAMENÍ HODNOTENIA TRÉNEROV MLÁDEŽNÍCKYCH A ŽENSKÝCH REPREZENTÁCIÍ
06.12.2017, Peter Cuninka

2. DEŇ KONFERENCIE TRÉNEROV SFZ: V ZNAMENÍ HODNOTENIA TRÉNEROV MLÁDEŽNÍCKYCH A ŽENSKÝCH REPREZENTÁCIÍ

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) – Sumár druhého dňa konferencie trénerov SFZ.

Po úvodnom hodnotení mládežníckych reprezentačných výberov sa ujal slova ako prvý kouč slovenskej 15-ky Peter Štefaňák. "Pracovali sme s ročníkmi 2002-2003, adeptov do najmladšej kategórie sme vyberali na základe výkonov hráčov na regionálnych turnajoch a odporúčaní regionálnych trénerov. Takto sa rodila nominácia na kontrolný zraz a následne dva medzištátne zápasy," povedal na úvod tréner slovenskej 15-ky. "Chcel by som vyzdvihnúť kvality brankárov. Najmä mladý Belko je prísľubom do budúcnosti. Oceňujem tiež fakt, že v kádri nájdeme rýchlostné typy hráčov a vďaka nim môže mužstvo realizovať priamočiary prechod do ofenzívy a koncovky. Zaujímavosťou je, že v kádri dominujú hráči Západoslovenského futbalového zväzu, tentoraz absentujú v porovnaní s minulosťou, individuality zo stredu a východu Slovenska," posťažoval si tréner Štefaňák. "Vychádzame zo základného herného systému 4-2-3-1, v útočnej fáze sa snažíme prechádzať na 4-1-3-2. Našou snahou je zapojiť v ofenzíve do akcie minimálne päť hráčov."

Hodnotenie reprezentačných výberov do 16 rokov a do 17 rokov bolo úlohou trénera Samuela Slováka. Z jeho slov vyžarovala energia, nemenej pútavý bol obsah a význam povedaného: "My tréneri musíme byť nároční a pestovať v hráčoch mentalitu víťazov. Aj keď vidíme, že súper rangu Španielsko je vyspelejší, musíme vyžadovať od nich reálny pokus uspieť. Môže sa to nepodariť a potom môžeme polemizovať medzi sebou prečo bol súper dynamickejší, rýchlejší a podobne, no pred zápasom musíme od hráčov chcieť, aby mysleli ako vyhrať. Ako z kvalifikácie postúpiť. Nakoniec, toto je reprezentácia. My musíme vyvíjať na nich tlak a tlačiť ich do výsledkov," zaznelo v komentári jedného z cieľov trénera slovenskej šestnástky a sedemnástky.

Tréner Milan Malatinský aj tento rok hodnotil výsledky výberov do 18 rokov a do 19 rokov. "V osemnástke môžeme byť spokojní s prechodovou fázou a charakterom tímu. Naopak, chlapci sa musia vyvarovať vysokého počtu individuálnych chýb a hoci v 1. kole kvalifikácie nás brankár podržal, v Nemecku nechytil nič navyše a očakávania sa mu naplniť nepodarilo. V tomto veku je to na citlivom poste bežný jav," komentoval na konferencii trénerov SFZ tréner Malatinský. Viac pozitív zaznelo v hodnotení 19-násťročných: "Na prvom mieste je to postup fázy do Elite round, vyzdvihnúť treba kompaktnosť v defenzíve, kvalitné prechodové fázy a stabilne výborné výkony gólmana Valacha. Nedostatkom je slabá efektivita v zakončení, absencia typického kanoniera, či individuálne chyby v defenzíve."

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

Tréner ženských mládežníckych reprezentačných výberov Branislav Petrovič priblížil prítomným vystúpenia tímov WU 15, WU17 a WU19. "Pri výbere hráčok do kategórie do 15 rokov nám výrazne pomáhajú mládežnícke a halové turnaje, kde vidíme v akcii trinásťročné a štrnásťročné hráčky. Pozvané hráčky potom absolvujú dva zrazy, súčasťou jedného z nich sú tradičné zápasy s Českom. Pre tímy WU17 a WU19 stanovujeme cieľ postup zo základnej fázy kvalifikácie do Elite round. V tréningovom procese sa zameriavame na prechod z herného systému 4-2-3-1 na 4-3-3, v ofenzívnej časti, ak je prekonaná prvá línia je to systém 4-1-4-1. V defenzíve kladieme dôraz na repressing a aktívnu obranu na hranici stredovej a útočnej zóny, pri prechode do útoku sa usilujeme o kolmú hru so zapojením a podporou minimálne jednej krajnej hráčky," zdôraznil tréner Petrovič.

Tréner ženskej futbalovej reprezentácie Zsolt Pakusza pomenoval príčiny prehier tímu v aktuálnej kvalifikácii o postup na MS 2019 a hovoril o prestavbe reprezentačného výberu, do ktorého sa podarilo implementovať niekoľko mladých talentovaných futbalistiek. "Kladne hodnotím najmä vystúpenie tímu na Istria Cupe, paradoxne, bol to turnaj, kde sa nám zranili hráčky, ktoré sme neskôr v kvalifikácii nedokázali nahradiť. Príkladom je obrankyňa Fischerová, ktorej absencia sa prejavila azda najviac. Našou silnou zbraňou sú naďalej štandardky, z ktorých dokážeme skórovať, v dueloch s ťažkými súpermi rangu Nórsko, naše hráčky zaostávajú najmä po fyzickej stránke. Zvyšovanie fyzickej pripravenosti je jedným z hlavných bodov dhodobej prípravy nášho tímu," dodal tréner Pakusza.

Druhý deň konferencie trénerov zavŕšil prednáškou o smerovaní mládežníckeho futbalu manažér mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ Martin Hasprún, v panelovej diskusii sa delili o postrehy a názory Ján Greguš, Samuel Slovák, Milan Malatinský a Peter Štefaňák.

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk
Prečítané: 355x