ObFZ Trnava: Pavol Pavlús: "V mužstve musí byť motivácia a konkurencia."
10.01.2018, Peter Cuninka

ObFZ Trnava: Pavol Pavlús: "V mužstve musí byť motivácia a konkurencia."

Martina Radošovská/ObFZ Trnava

To je filozofia Pavla Pavlúsa, trénera mužstva Hornej Krupej, ktoré zimuje na čele najvyššej oblastnej súťaže. Jesenná časť nebola pre žiadne z mužstiev jednoduchá, kvalita v VI. lige výrazne stúpla, čo nemôže poprieť nikto zo súťažiacich: "Trénujem v tejto súťaži 4 roky a myslím si, že za celú dobu môjho pôsobenia je momentálne najkvalitnejšia. Týka sa to hernej stránky, bojovnosti, nasadenia a celkovo sa zvýšila úroveň súťaže po kvalitatívnej stránke. Prišli výrazné mužstvá ako sú Špačince, či Zvončín, čo súťaži určite prospelo," hodnotí tréner Hornej Krupej.

Po jesennej časti vládne v kádri spokojnosť, čo je v súvislosti s umiestnením sa na prvom mieste jednoznačné. Cieľ skončiť do tretieho miesta, ktoré si mužstvo Hornej Krupej do jesennej časti vytýčilo, splnili, až na menšie zaváhania, ktoré sú aj zároveň menšou výčitkou Pavla Pavlúsa: "Celkovo som s hrou spokojný, ako aj s výkonmi jednotlivých hráčov, hlavne čo sa týka defenzívnej fázy, v ktorej sme počas jesennej časti dostali len tri góly, čo je podľa mňa v tejto súťaži nevídané. Naozaj som veľmi milo prekvapený. Rovnako však aj ofenzíva je na dobrej úrovni, v priemere máme tri góly na zápas, čo je tiež v poriadku až na zápasy, kde sme so súpermi ako Zavar, Červeník, Voderady, či Zvončín nestrelili ani gól. Tam som bol trochu sklamaný."

image
Autor: Martina Radošovská
Zdroj: trnavaobfz.sk

Štatisticky zo 16-tich zápasov získala Horná Krupá 11 víťazstiev, 4 remízy a utŕžila jednu prehru v Špačinciach: "V tomto zápase sme mali problémy, pretože nám chýbal brankár a taktiež nás potrápila aj stopérska dvojica, čo vyústilo až v prehru. Čo sa týka Špačiniec, herne ma až tak výrazne neoslovili, avšak v nasadení, bojovnosti a chcení vyhrať, to áno," hodnotí súpera Pavlús. Zároveň však prezrádza, že v jarnej časti sa budú snažiť na domácej pôde Špačinciam prehru oplatiť. "Doma ideme do zápasov s tým, že chceme vyhrať a hlavne chceme potešiť domácich fanúšikov. Samozrejme, futbal je nevyspytateľný, niekedy sa to podarí, inokedy zasa nie, ale našim cieľom je doma vyhrávať."

Aj keď je Horná Krupá na "výslní" VI. ligy, na päty jej dýcha Zvončín a to takmer doslova, pretože prvé dve mužstvá delí iba skóre. Oba tímy získali 37 bodov, čo je zároveň aj predzvesťou kvalitných a hlavne bojovných zápasov o špicu tabuľky v jarnej časti súťaže. "So Zvončínom sme hrali doma a musím zhodnotiť, že po taktickej stránke boli veľmi dobrí. Po hernej stránke to nebolo také ako som si predstavoval na mužstvo z V. ligy, ktoré prakticky skoro vyhralo súťaž," hodnotí tréner lídra.

image
Autor: Martina Radošovská
Zdroj: trnavaobfz.sk

Horná Krupá bola jedným z mužstiev, ktoré pred sezónou výrazne posilnili káder. Momentálne v mužstve figuruje okolo 20 hráčov: "Niektorí nemôžu prísť na tréning, menej trénujú, niektorí nemôžu prísť na zápas, ale rozumiem, že svoje možnosti podmieňujú pracovným povinnostiam. Káder by som chcel mať aj na jar pohromade, tak dúfam, že nikto "nezdupká"." Pavlús však dodáva, že majú počas zimnej prestávky na muške dve, tri nové mená, ktoré oslovili, avšak zatiaľ nie sú známe: "Uvidíme, ako to dopadne, chceli by sme ešte trochu posilniť mužstvo, či kvalitatívne alebo aj kvantitatívne, aby aj tréningy mali dobrú úroveň a aby bol v mužstve náboj a konkurencia."

Ako tréner rotuje zostavu v tak širokom kádri? "Hráčov sa snažím prestriedať a ak si všimnete, neviem či sme hrali dva zápasy po sebe v rovnakej zostave. Snažím sa dať každému z hráčov šancu, záleží to však aj od ich momentálnej formy a taktiež trochu aj od súpera. Snažím sa mužstvo pripraviť na zápas a postaviť takú zostavu, ktorá si myslím, že by proti súperovi mala mať navrch tak, aby sme ho zdolali," prezrádza svoju taktiku.

image
Autor: Martina Radošovská
Zdroj: trnavaobfz.sk

Rovnako prezrádza aj dôvody rozšírenia kádra: "Ciele má každý určite čo najvyššie, avšak rovnako ako som povedal pred rokom, ak nebudú zranenia a bude všetko klapať tak ako má, nebojím sa, že by sme súťaž nevyhrali, alebo sa aspoň neumiestnili na jej špici. Avšak, ako som minulý rok povedal, tak sa aj stalo, prišli zranenia, hrávali sme ledva 11-ti s tým, že som musel zavolať ešte hráčov z rezervy. Koniec sezóny tak pre nás bol náročnejší, čo sa aj odzrkadlilo na výsledkoch, kde sme v troch posledných kolách získali len bod. Neboli sme kondične pripravení a práve preto bola moja podmienka posilniť káder, aby v rámci mužstva vznikla motivácia a hlavne konkurencia a chuť trénovať a hrať v zápasoch. Zatiaľ sa nám to osvedčilo a aj preto sa ešte cez zimu chceme poobzerať po posilách, aby sme nedopadli rovnako ako minulú sezónu, aby si hráči neboli v zápase istí svojím miestom, čo ich motivuje do tréningového procesu a následne sa to odzrkadľuje vo výkonoch."

Jedným z pozoruhodných výkonov je defenzívna časť mužstva, pretože ako už bolo spomínané, počas jesennej časti utŕžili len tri góly. Veľká vďaka za to patrí aj bravúrnym výkonom brankára Milana Horného, ktorý sa ocitol aj v najlepšej jedenástke ankety All Stars ObFZ Trnava 2017. Gólman Hornej Krupej ukázal svoje schopnosti aj na víkendovom zimnom halovom turnaji O pohár predsedu ObFZ Trnava. "Nechcem vyzdvihovať žiadneho jednotlivca, mužstvo je kvalitné, každý si v mužstve zastane úlohu, ktorú má, ale samozrejme, nemôžem odoprieť Milanovi Hornému, že nás v niekoľkých okamihoch podržal. Ale jeho úspech je zároveň úspechom celého mužstva."

image
Autor: Martina Radošovská
Zdroj: trnavaobfz.sk

V otázke postupu bola Horná Krupá doteraz proti, avšak podľa slov trénera to striktne neodmietajú. "Zatiaľ sme sa o tom ešte nerozprávali, avšak ak by sme naozaj vyhrali súťaž, potom by sme sa o tom reálne bavili. Nevylučujem túto možnosť, káder sme trochu omladili a bolo by to na zváženie, avšak za podmienky, že by sa situácia s V. ligou Západ rozumne vyriešila. Za tohto stavu by to nemalo pre nás žiadny zmysel."

Horná Krupá mala ako líder najvyššej oblastnej súťaže možnosť bojovať na turnaji O pohár predsedu ObFZ Trnava, v ktorom sa umiestnila na 3. mieste. Po remíze s Piešťanmi, tesnej prehre so Špačincami a dvoch výhrach nad Sokolovcami a Pavlicami bojovali so Zvončínom o tretie miesto, ktoré zvládli lepšie.

image
Autor: Martina Radošovská
Zdroj: trnavaobfz.sk

Podľa slov trénera nešli však do turnaja s ambíciami, ale užiť si ho. "S výsledkami na turnaji som spokojný. Zápas s Piešťanmi sme trochu podcenili, ale inak nemám hráčom čo vyčítať. Myslím si, že stretnutie so Špačincami spĺňal tie najvyššie kritériá a dovolím si tvrdiť, že bol jeden z najlepších na turnaji, hlavne čo sa týka nasadenia, bojovnosti a odhodlania. Vyhrávali sme 2:1, mali sme nejaké šance, ktoré sme nevyužili a po vlastných chybách sme inkasovali, ale taký je už futbal."

Prečítané: 149x