Pocta trénerovi - Jozef Adamec
14.05.2018, Ján Letko

Pocta trénerovi - Jozef Adamec

Každý vie, kto je Hatrlo. Jozef Adamec, skvelý strelec, úspešný tréner, aj slovenskej reprezentácie. Legenda Spartaka Trnava

V trnavskom drese získal všetkých päť titulov, po ktorých v slovenskom Ríme museli čakať na šiesty doteraz. Adamec je ale sedemnásobný majster Československa, dvakrát svojimi gólmi pomohol k majstrovským oslavám pražskej Dukle. Že aký dobrý bol strelec? Tretí najlepší v histórii spoločnej súťaže. Stosedemdesiat gólov v 383 zápasoch podľa dobových štatistík je jednoducho kvantum. 

Štyrikrát získal trofej pre kráľa strelcov, s Trnavou hral semifinále Európskeho pohára majstrov. Zúčastnil sa MS 1962 aj 1970 v drese Československej socialistickej republiky. Za nároďák strelil 14 gólov v 40 zápasoch. V roku 1968 strelil v Bratislave Brazílii tri góly. Aj dnes znie tá veta priam neuveriteľne. 

Prvé úspechy dosiahol ako tréner zapísal do análov Dukly Banská Bystrica. S vojakmi postúpil do ligy a na začiatku 80. rokov s nimi hneď v prvej sezóne postúpil do Pohára UEFA. Tam zviedli súboj s Borussiou Monchengladbach. S Interom Bratislava získal Slovenský pohár a tretie miesto vo federálnej lige. Aj po ňom nasledoval postup do Pohára UEFA. 

Ako asistent pomáhal Václavovi Ježkovi pri federálnom výbere v končiacej sa kvalifikácii a nechýbalo veľa a hralo by v USA na MS 1994. Od roku 1999 do roku 2001 bol lodivodom slovenského národného výberu. 

Každý futbalista na Slovensku vie, kto je Jozef Adamec. Niet väčšej pocte legende. 

Prečítané: 156x