SFZ: JUBILANT VOJTECH MASNÝ OSLÁVIL 80
09.07.2018, Peter Cuninka

SFZ: JUBILANT VOJTECH MASNÝ OSLÁVIL 80

BRATISLAVA (SFZ) – V nedeľu 8. júla sa dožil krásneho životného jubilea 80 rokov bývalý reprezentant, člen strieborného tímu ČSSR z OH 1964 v Tokiu Vojtech Masný.

Chynoriansky rodák vynikal rýchlosťou, výbornou kondíciou a skvelým driblingom. Kariéru futbalového útočníka štartoval v klube Iskra v rodnom meste, odkiaľ prešiel do Trenčína, kde v drese Jednoty pôsobil celkom v troch etapách. Najvyššiu súťaž zakúsil najprv počas vojenčiny v Dukle Pardubice (so 6 gólmi), celkovo si v I. lige pripísal viac ako 250 zápasov, z toho 182 neprerušene. Nastrieľal celkom 71 gólov medzi elitou. Legionársky chlebík ochutnal vo farbách viedenskej First Vienna (tam dosiahol ďalších 27 gólov), ešte ako 38-ročný bol v II. národnej lige hrajúcim trénerom Považanu Nové Mesto nad Váhom. Trénoval aj svoju Jednotu Trenčín i Považskú Bystricu.

Na medzinárodnom fóre je najvýraznejší jeho zápis na striebornej olympiáde v Tokiu: hral vo všetkých šiestich zápasoch vrátane finále, na turnaji dosiahol dva góly.

Celkovo hral za olympijský výber 16-krát a strelil 6 gólov, v prvom tíme má bilanciu 9/3, v reprezentačnom béčku 3/4, v juniorke 3/1.

Vo futbale sa zaužívala jeho prezývka "Béla", ktorú po ňom zdedil o dvanásť rokov mladší brat Marián. Vžila sa ale aj druhá: slovenský Matthews.

Je držiteľom ocenenia majster športu, členom Siene slávy trenčianskeho futbalu.

K početným gratulantom, nielen z futbalovej rodiny, sa pridáva aj Slovenský futbalový zväz.

Jubilant na fotografii vľavo spolu s ďalšou slovenskou futbalovou osobnosťou Jozefom Jankechom.

Prečítané: 275x