SFZ: ODHALENÁ MANIPULÁCIA V ZÁPASOCH NAJVYŠŠÍCH SÚŤAŽÍ
26.06.2018, Peter Cuninka

SFZ: ODHALENÁ MANIPULÁCIA V ZÁPASOCH NAJVYŠŠÍCH SÚŤAŽÍ

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Slovenskému futbalovému zväzu sa v úzkej spolupráci s Národnou protikorupčnou jednotkou - expozitúra východ podarilo odhaliť manipuláciu stretnutí v najvyšších súťažiach.

"Slovenský futbal je súčasťou spoločnosti, ktorej súčasťou je žiaľ aj korupcia. Všetko je to v ľuďoch. Môžem ale verejne garantovať, že na tejto pôde sa nebude nič zametať pod koberec," uviedol prezident SFZ Ján Kováčik na utorkovej tlačovej konferencii, ktorej témou boli konkrétne fakty v novej korupčnej záležitostí.

Podstatou nezákonných aktivít bola manipulácia najmä za účelom výhry v stávkovaní. Takmer všetky uvedené zápasy boli ovplyvnené prostredníctvom organizovanej skupiny, zloženej z občanov Ukrajiny, ktorá bola počas policajnej akcie zadržaná a momentálne je šesť jej členov vo vyšetrovacej väzbe s obvinením z trestného činu športovej korupcie. Podrobnejšie informácie o stotožnení týchto osôb sú plne v kompetencii NAKA.

Týmito prípadmi sa zaoberá oddelenie integrity SFZ už viac ako dva roky. Podnety plynuli z viacerých zdrojov, vrátane monitorovacieho systému UEFA, prevádzkovaný spoločnosťou Sportradar, s ktorou SFZ v rámci spolupráce s UEFA komunikuje. Najčastejšie šlo o manipulovanie nasledujúce tipov stávok: víťazstvo/prehra v zápase, výsledok polčasu, počet strelených gólov, počet rohov. Využívané boli neregulované stávkové spoločnosti v zahraničí.

Organizátori manipulatívneho konania si vopred vytipovali hráčov, ktorým ponúkli konkrétny druh nelegálnej aktivity. Vyberaní boli podľa podľa logickej schémy, oslovovali najmä brankárov, stredných obrancov a kapitánov-lídrov tímu. Pokiaľ futbalisti súhlasili, bola im odovzdaná polovica dohodnutej sumy pred zápasom a druhá po ňom. Čiastky sa pohybovali rádovo v tisícoch eur.

NAJZÁVAŽNEJŠIE SÚ PODOZRENIA Z MANIPULÁCIE TÝCHTO ZÁPASOV:

1. MŠK Rimavská Sobota – OFK Teplička nad Váhom 3:2, 2015/2016, 21. mája 2016

2. FK Poprad – MŠK Rimavská Sobota 4:0, 2015/2016, 5. júna 2016

3. Partizán Bardejov – MFK Skalica 1:2, 2016/2017, 24. mája 2017

4. FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – AS Trenčín 0:2, 2016/2017, 1. apríla 2017

5. Partizán Bardejov – FC Nitra 0:1, 2016/2017, 31. mája 2017

6. MŠK Žilina – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0, 2017/2018, 28. októbra 2017

Na základe zozbieraných dokladov, informácií a dokumentácie odovzdalo oddelenie integrity SFZ podnet disciplinárnej komisii, ktorá začala disciplinárne konanie, zriadila senát pre ochranu integrity v súlade s disciplinárnym poriadkom a predbežným ochranným opatrením dočasne pozastavila činnosť týmto hráčom a trénerovi:

Lukáš Mravec (TJ Iskra Borčice)

Peter Kosa (TJ Jednota Bánová)

Matej Vargic (MŠK Rimavská Sobota)

Peter Petrán (MŠK Rimavská Sobota)

Marek Prošovský (MŠK Rimavská Sobota)

Michal Pintér (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble)

Richard Novák (AŠK Maria Huta Gelnica)

Ladislav Šosták (MFK Zemplín Michalovce)

Michal Hamuľak (Partizán Bardejov)

Vladimír Staš (OŠFK Šarišské Michaľany)

Vladimír Andraščík (Partizán Bardejov)

Jozef Kukulský (extréner Partizán Bardejov)

V uvedených stretnutiach šlo o podozrenie z manipulácie alebo o pokus o manipuláciu stretnutí hráčmi OFK Teplička nad Váhom, MŠK Rimavská Sobota, FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble a Partizán Bardejov.

"Chceli by sme poďakovať NAKA za doterajšiu činnosť a výbornú spoluprácu pri odhaľovaní a vyšetrovaní tohto prípadu. Slovenský futbalový zväz komunikoval s políciou na dennej báze, vymieňal si informácie a bol plne súčinný pri vyšetrovaní. Veríme, že táto spolupráca prinesie aj do budúcnosti pozitívne výsledky v boji proti manipulácii futbalových zápasov, na čom má zväz eminentný záujem," povedal manažér integrity SFZ Peter Dedík. "Aj keď nás výskyt manipulácie zápasov v slovenských súťažiach neteší, sme radi, že sa podarilo tieto nelegálne a futbal špiniace aktivity odhaliť. Voči takémuto konaniu máme rovnako ako UEFA nulovú toleranciu, preto očakávame, že vinníci budú primerane potrestaní."

Vyšetrovanie v trestnom konaní bude naďalej prebiehať paralelne s disciplinárnym konaním, preto je pravdepodobné, že sa menoslov obvinených osôb a zmanipulovaných zápasov rozšíri. Dokazovanie konkrétnych porušení predpisov je komplikované a vzhľadom na vyšetrovacie úkony nie je vždy možné poskytovať aktuálne informácie, preto ako príslušné štátne orgány, tak aj oddelenie integrity SFZ žiada verejnosť o trpezlivosť pri riešení jednotlivých prípadov. "Veríme, že náš postup v týchto veciach všetkých presvedčili, že to myslíme s bojom proti korupcii vážne a kedykoľvek do budúcna privítame podnety od verejnosti nášmu oddeleniu integrity," uzavrel Peter Dedík.

Prečítané: 1232x