SFZ UVOĽNIL PAVLA HAPALA DO SPARTY PRAHA
06.03.2018, Peter Cuninka

SFZ UVOĽNIL PAVLA HAPALA DO SPARTY PRAHA

BRATISLAVA (SFZ/MONIKA JURIGOVÁ, PETER ŠURIN) - "Chceli sme trénerovi Hapalovi situáciu uľahčiť a umožniť mu viesť najslávnejší český klub," povedal pre futbalsfz.sk na margo uvoľnenia trénera reprezentácie do 21 rokov pre Spartu Praha prezident SFZ Ján Kováčik.

Pred čosi vyše rokom sa český tréner slovenskej dvadsaťjednotky Pavel Hapal v rozhovore pre denník Sport vyjadril, že "nechcem na denno-dennú trénerskú prácu zabudnúť, takže by som sa k nej rád vrátil. Verím, že správne nastavím čas a miesto, kedy ten krok urobím." Teraz k tomu nastaveniu došlo.

Lavína trénerských presunov sa spustila v Prahe. Po zlom vstupe do jarnej časti sezóny pristúpilo vedenie Sparty Praha k ráznemu kroku a odvolalo z funkcie Andreu Stramaccioniho, fanúšikmi neobľúbeného talianskeho kouča. Český veľkoklub konal síce pod tlakom okolností a atmosféry, nie však bezhlavo: kým nemal nielen predrokované, ale aj minimálne verbálne prisľúbené riešenie trénerskej otázky, nešlo s oficiálnym vyjadrením o zmenách v realizačnom tíme na verejnosť.

Preto hoci bol pondelok plný informácií o konci Stramaccioniho a v éteri poletovali mená potenciálnych kandidátov, funkcionári z Letnej mali jasne určeného hlavného adepta Pavla Hapala, ku ktorému smerovali rokovania.

Kroměřížsky rodák pôsobil v slovenskom futbale od leta 2007, pravda nie nepretržite, keďže rok (od júna 2008 do mája 2009) viedol FK Mladá Boleslav a 20 mesiacov Zaglebie Lubin (od novembra 2011 do júna 2013). Jeho slovenská cesta mala zatiaľ štyri kapitoly: FC Nitra, MŠK Žilina, FK Senica a slovenská reprezentácia do 21 rokov.

"Sokolíkov" viedol od januára 2015, vo februári 2017 SFZ komunikoval na verejnosť predĺženie spolupráce. "Pavel Hapal mal štandardne uzavretú zmluvu na kvalifikačný cyklus s klauzulou o jej predĺžení v prípade postupu do baráže, respektíve pri priamom postupe do skončenia finálového turnaja majstrovstiev Európy. To sa naplnilo. Náš záujem na pokračovaní spolupráce sme prezentovali už na jeseň 2016, obe strany sa zhodli v tom, že chcú spoločne dosiahnuť ďalší cieľ a preto sme s dátumom 1. január 2017 uzavreli nový kontrakt, za rovnakých časových podmienok. Teda na kvalifikačný cyklus, plus baráž, respektíve finálový turnaj ME 2019," povedal vtedy generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

VYJADRENIE PREZIDENTA SFZ JÁNA KOVÁČIKA K ODCHODU PAVLA HAPALA DO PRAŽSKEJ SPARTY

Dianie v Sparte, ale aj situácia v kvalifikácii ME 2019 z pohľadu slovenskej dvadsaťjednotky však nastavili nové okolnosti okolo osoby trénera Pavla Hapala. Už na jeseň sa jeho meno spomínalo v súvislosti s pražským klubom, keď ten riešil obsadenie trénerského postu po uvoľnení Zdeňka Ščasného, tentoraz predložilo vedenie pražského klubu konkrétnu ponuku trénerovi a jasnú komunikačnú stratégiu čelným funkcionárom Slovenskému futbalovému zväzu.

V priebehu utorka dostala situácia konkrétnu podobu. "Tesne popoludní sme dospeli k rozhodnutiu uvoľniť Pavla Hapala do Sparty. Chcel by som mu zaželať veľa úspechov a poďakovať za úžasnú prácu, ktorú odviedol pri našej dvadsaťjednotke," vyjadril sa prezident SFZ Ján Kováčik.

Zväz sa rozhodol uvoľniť trénera napriek platnej zmluve. "Pavel Hapal mal záujem trénovať Spartu, takáto ponuka neprichádza každý deň, možno prichádza raz za život. My sme mu chceli situáciu zľahčiť a samozrejme umožniť mu viesť najslávnejší český klub," vysvetlil ústretovosť voči českému klubu prvý muž slovenského futbalu.

"Nebolo to jednoduché rozhodovanie. Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo. Vedenie Sparty ma kontaktovalo v nedeľu neskoro večer, skutočne som nemal veľa času na rozmýšľanie," povedal Pavel Hapal. "Sparta je pojem nielen v Česku, ale nepochybne aj v Európe a je pre mňa obrovská výzva, trénovať takýto veľkoklub. Tento fakt v mojom rozhodovaní veľmi zavážil," pokračoval. "Rád by som sa poďakoval Slovenskému futbalovému zväzu za to, že mi vyšiel v ústrety a uvoľnil ma zo svojich služieb. Ďakujem aj za krásne tri roky, ktoré som pri slovenskej dvadsaťjednotke strávil a ktoré boli pre obe strany, myslím si, úspešné. Rozchádzame sa v dobrom a verím, že vzťahy, ktoré som si na Slovensku vybudoval, zostanú dobré aj naďalej."

Kto povedie reprezentačnú dvadsaťjednotku v marcovom kvalifikačnom dvojzápase s Albánskom? "Pravdepodobne asistent Oto Brunegraf. To je momentálna reakcia v tejto chvíli. Takže Brunegraf určite neodíde s Hapalom," povedal Ján Kováčik v utorok tesne po 14. hodine.

Popoludní o 15. hodine viedol Pavel Hapal na Letnej svoj prvý tréning, o 17. hodine sa spolu so športovým riaditeľom klubu Zdeňkom Ščasným posadili pred novinárov. "Pavel Hapal bol na našej listine kandidátov na trénera Sparty na prvom mieste, priznávam aj, že to bola moja voľba," povedal okrem iného vysoký funkcionár klubu, ešte v nedávnej minulosti jeho tréner. Z takmer polhodinovej debaty dve tretiny otázok adresovali médiá jemu, nový kouč tiež dostal priestor. Znova poďakoval Slovenskému futbalovému zväzu a menovite prezidentovi Jánovi Kováčikovi za ústretovosť. "Každá ponuka sa dá odmietnuť, ale tá od Sparty, ktorá je historicky najlepším českým klubom, len veľmi ťažko," zopakoval už skôr povedané Pavel Hapal. K otázke svojho realizačného tímu v Prahe sa doslovne vyjadril: "Rád by som si priviedol na Letnú aj svojho dlhoročného asistenta Ota Brunegrafa, vzhľadom na jeho zmluvnú zviazanosť so SFZ uvidíme, ako rýchlo sa nám to podarí..."

image

LIVE: 17:00 - TLAČOVÁ KONFERENCIA S PAVLOM HAPALOM

Prečítané: 22x