SLOVENSKO 17: PRED NAJDÔLEŽITEJŠÍM TURNAJOM DOTERAJŠEJ KARIÉRY
09.03.2018, Peter Cuninka

SLOVENSKO 17: PRED NAJDÔLEŽITEJŠÍM TURNAJOM DOTERAJŠEJ KARIÉRY

SENEC (SFZ/PETER ŠURIN) - V stredu sa zišli na zraze reprezentanti do 17 rokov, v piatok odchádzajú na dosiaľ najzlomovejší turnaj svojej nedlhej kariéry - 2. kolo, tzv. fázu Elite Round, kvalifikácie ME. Aj pre trénera Samuela Slováka je to v tomto období najdôležitejšia záležitosť.

Môžeme pred váš tím postaviť pred turnajom jednoznačne postupový cieľ?

"Snažíme sa vždy učiť hráčov, aby mali na seba vysoké nároky, aby dosahovali ambiciózne ciele. Takže do Portugalska ideme s túžbou postúpiť."

Ste spokojný s prípravou na druhú fázu kvalifikácie?

"Hrali sme na dvoch dobrých turnajoch, v Minsku a v La Mange, máme za sebou osem ťažkých medzištátnych zápasov, päť z nich sme vyhrali. Celý tím ukázal potenciál, predstavili sa mi noví hráči, viacerí presvedčili, že môžu byť posilami. Hlavne turnaj v Minsku sme uchopili dobre, na chlapcoch bolo vidieť a cítiť, že sa tešia na futbal, ale aj na seba navzájom. Prejavom toho bol evidentný posun v ich raste, dobré výkony a už spomínané víťazstvá. Keď máte na sebe reprezentačný dres, vždy ide o výsledok, teraz v Portugalsku je to navyše boj o miestenku na majstrovstvá Európy."

Máte k dispozícii všetkých hráčov, ktorých ste chceli?

"Všetkých až na jedného, zranil sa Sebastián Gembický. Je to strata, kvalitný útočník, dobrý strelec. Typologicky je iný, ako ostatní, ale musíme sa s jeho absenciou vyrovnať. Verím, že sa nám ho podarilo nahradiť už v nominácii a že hráč, ktorý nastúpi na jeho mieste, bude pre tím prínosom."

image

Gembický dal z 22 gólov sedemnástky v roku 2018 päť, bol druhým najlepším strelcom tímu, plánujete ho nahradiť iným hráčom alebo zmenou herného systému?

"Na jeseň nebolo veľa času vnášať nové prvky do fungovania tímu, potrebovali sme uspieť v 1. kole kvalifikácie, vsadili sme preto na účelovosť. Postúpili sme ďalej a vytvorili sme si priestor pre zmenu herného štýlu, teraz máme vpredu dvoch útočníkov. Je to náročnejší spôsob, vyžaduje si od hráčov viac mužský prístup, ale chlapci fyzicky i mentálne dorástli, takže si môžeme trúfať zvládnuť ho. Bol som spokojný s tým, ako si nové veci osvojovali. Samozrejme, nie je to ešte bez chýb, je to na pohyb a kondíciu náročný štýl, ale dáva nám veľa možností byť nebezpečenými pre súpera. Tých 22 strelených gólov nám dáva za pravdu, ale ešte nie sme na konci prebudovávania."

Máte jasno o kostre, prípadne základnej zostave na prvý zápas proti domácemu Portugalsku?

"Na 90 percent áno."

Bude sa o tom najpodstatnejšom, postupe na ME, rozhodovať až v treťom zápase so Švajčiarskom?

"Každý zápas na kvalifikačnom turnaji je dôležitý, často aj každý gól, ale pri teoretickom počítaní je to tak, so Švajčiarskom by to malo či mohlo byť buď – alebo. Často sa rozhoduje v poslednom zápase, ale dôležité sú aj prvé dva. Aby ste v tom treťom mali o čo hrať, musíte si vyrobiť základ, z ktorého do toho posledného duelu pôjdete s tým, že o niečo hráte."

Zmena nastala v časových odstupoch medzi zápasmi turnaja, hrá sa každý tretí deň. Je to podľa vás dobrý krok od UEFA?

"Určite áno. Sú to ešte mladí chlapci, ten turnaj je pre nich obrovská záťaž, musia zvládnuť tri zápasy za sedem dní. Zranenia, prípadné tresty, lebo žlté karty sa prenášajú z prvého kola, zasahujú do zostavy a vplývajú na fyzický stav hráčov. Preto potrebujú dobrú regenráciu a čas na ňu."

Aká nálada je medzi chlapcami?

"Vytvorili dobrú partiu, iste tomu pomohli aj spomínané dobré výsledky, upevnilo sa im sebavedomie. Ten turnaj na Madeire má svoje špecifikum, všetci chlapci vedia, že pochádza odtiaľ Cristiano Ronaldo, že tam má múzeum... A potom pripomínam to, čo už bolo povedané: pre nich je to najdôležitejší turnaj doterajšej kariéry."

Neovplyvnil vás či hráčov neoficálny chýr, že by ste mohli prevziať po Pavlovi Hapalovi tím do 21 rokov?

"V tejto chvíli sa sústredím na povinnosti pri sedemnástke. A hráči na turnaj Elite Round."

image

SLOVÁKOVI HRÁČI PRE ELITE ROUND

Brankári: Nikolas Bajnóczi (DAC Dun. Streda), Ivan Rehák (Spartak Trnava)
Obrancovia: Ivan Mesík, Oliver Burian (obaja Spartak Trnava), Alexander Tóth (Slovan Bratislava), Marián Tandara (MŠK Žilina), Šimon Dolinský, Matúš Malý (obaja DAC Dun. Streda), Matúš Katunský (Železiarne Podbrezová)
Stredopoliari: Marcel Vasiľ (FC Thun), Samuel Lavrinčík, Filip Lichý (obaja Slovan Bratislava), Michal Dopater (MFK Ružomberok), Patrik Iľko, Patrik Myslovič (obaja MŠK Žilina), Matúš Begala (Zemplín Michalovce), Peter Pokorný (FC Liefering), Krisztián Bari (DAC Dun. Streda)
Útočníci: Lukáš Letenay (AS Trenčín), Dávid Strelec (Slovan Bratislava)

PROGRAM ZÁPASOV

12. marca: Portugalsko - Slovensko (Ribeira Brava, 17:00)
15. marca: Slovensko - Fínsko (Machico, 15:00)
18. marca: Švajčiarsko - Slovensko (Ribeira Brava, 17:00)

POSTUPOVÝ KĽÚČ

V 2. kole kvalifikácie ME hrá 32 tímov, rozdelených do 8 skupín po 4 účastníkov. Na šampionát postupujú všetci víťazi a sedem najlepších z 2. miest (ten ôsmy, najhorší, nie). Šestnástym účastníkom je Anglicko, usporiadateľ finálového turnaja ME. Šampionát sa koná od 4. do 20. mája 2018.

Prečítané: 257x