SLOVENSKO A: ČO VIDELI REPREZENTAČNÍ TRÉNERI NA "INŠPEKCII" LIGOVÝCH TÍMOV V TURECKU
06.02.2018, Peter Cuninka

SLOVENSKO A: ČO VIDELI REPREZENTAČNÍ TRÉNERI NA "INŠPEKCII" LIGOVÝCH TÍMOV V TURECKU

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Za desať dní 14 zápasov, desiatky debát a množstvo poznatkov – to je sumár z "tureckej" cesty trénerského reprezentačného dua Ján Kozák – Štefan Tarkovič.

Viaceré slovenské ligové mužstvá sa vydali na prípravu do klimaticky vhodných podmienok, v tradičných destináciách v Turecku či na Cypre strávia ucelené tréningové kempy, za nimi šli do Beleku na pozorovateľskú inšpekciu reprezentační tréneri.

"Videli sme v akcii Slovan, Dunajskú Stredu, Trenčín, Senicu a Podbrezovú, v každom tíme sú hráči, o ktorých si ukladáme informácie pre potreby národného tímu," potvrdil asistent Jána Kozáka Štefan Tarkovič. Bonusom pre našich odborníkov boli zápasy poľských mužstiev Cracovie Krakov (v kádri má Slovákov Jaroslava Mihalíka a Milana Dimuna) a Zaglebie Lubin (Martin Poláček a Ľubomír Guldan), Tarkovič navyše navštívil aj zápas tureckej Süper Lig Trabzonspor – Fenerbahce. "Hoci nehrali Hubočan pre trest, ani Škrtel pre zranenie a Bero bol celý čas na lavičke, mal som možnosť sa s našimi hráčmi stretnúť a rozprávať, to bolo dobré," ocenil Tarkovič aj takúto príležitosť.

Prečo tento trénerský výjazd? "Vlani sme absolvovali s ligovým výberom v Emirátoch prípravný kemp a hoci v dvoch odohraných zápasoch sme dobré výsledky nedosiahli, bol to pre nás výborný zdroj informácií a poznatkov. Stáli sme o rovnakú akciu aj teraz, ale zo známych dôvodov sa výjazd neuskutočnil, preto sme s trénerom Kozákom zvolili inú formu kontaktu a získavania priamych informácií." Napokon, ani takáto inšpekcia sa nekonala prvý raz "repretréneri" už navštívili slovenské kluby v príprave v Turecku aj v rokoch 2014 a 2015. "Vyhodnotili sme si poznatky získané z minuloročného kempu v Emirátoch, vieme, kam sa sledovaní hráči posunuli vo výkonnosti. Z tohto pohľadu sú pre nás tieto zimné akcie naozaj potrebné," týmito slovami Tarkovič uzavrel pohľad späť na neuskutočnený januárový výjazd ligového výberu.

Dvojica KozákTarkovič videla v Beleku 14 medzinárodných klubových zápasov, v akcii všetky slovenské mužstvá. "A v nich hráčov, ktorí sú zaujímaví pre reprezentáciu," konkrétne mená však v tejto chvíli ešte zverejňovať nechceli, všetko si potrebujú premyslieť, utriediť, vyhodnotiť. "Táto cesta bola pre nás veľmi prospešná, vydarená z každého pohľadu. Nomináciu na turnaj do Thajska zverejní tréner Ján Kozák 12. alebo 13. marca, dovtedy je ešte priestor na úvahy," povedal Tarkovič.

Prečítané: 205x