SR 21: NOVÝ TRÉNER ADRIÁN GUĽA: ROZHODOVAL SOM SA PODĽA MOJICH HODNÔT
08.05.2018, Peter Cuninka

SR 21: NOVÝ TRÉNER ADRIÁN GUĽA: ROZHODOVAL SOM SA PODĽA MOJICH HODNÔT

BRATISLAVA (SFZ/BRANISLAV SARŇÁK) – Slovenská reprezentácia do 21 rokov má nového trénera. Na prázdnu stoličku po Pavlovi Hapalovi a Otovi Brunegrafovi, ktorých Slovenský futbalový zväz uvoľnil do Sparty Praha, zasadol Adrián Guľa. Pre futbalsfz.sk porozprával, ako sa zrodila táto spolupráca.

Ako prebiehla komunikácia medzi vami a Slovenským futbalovým zväzom?
"Prvotný kontakt som mal cez pána Karola Belaníka, ktorý je viceprezident pre štátne reprezntácie. Nadhodil mi filozofiu zväzu. Samozrejme, rozprávali sme sa o týchto veciach a aj na klubovej úrovni, lebo diskutujeme o futbale. Keď prišla konkrétna ponuka zameraná na trénovanie tímu do 21 rokov, po konci Pavla Hapala aj Ota Brunegrafa, tak sme o tom hovorili viac. Potom som sa stretol aj s pánom prezidentom zväzu Ján Kováčikom na špičkovom internom mítingu. Veľmi dôležité však pre mňa bolo, že sme všetko odkomunikovali najprv s majiteľom MŠK Žilina pánom Jozefom Antošíkom, kde mám stále kontrakt. Podstatné bolo, aby o tom vedeli aj ľudia z klubu. V Žiline som bol päť rokov a mám v nej svojich chlapcov, famózny realizačný tím a kamarátov. Nebolo jednoduché okamžite pristúpiť na ponuku, nebolo to o ekonomických záležitostiach. Bolo to o ambícii. Vo mne sa odohrával súboj, či je správny čas opustiť taký fantastický klub, akým je Žilina. Keď som si to celé vyargumentoval, tak som sa rozhodol, že príjmem ponuku od zväzu. Som šťastný, že som ju dostal."

Čo bol zlomový moment, pri ktorom ste si povedali, že beriete ponuku od SFZ?
"Nebolo to o jedenom zlomovom momente. Vo finále som sa napokon rozhodoval podľa môjho hodnotového rebríčka, ktorý vyznávam. V záverečnej fáze som cítil, že to načasovanie, či už profesionálne alebo súkromné je správne, aby som prijal túto výzvu."

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

Svoju prácu s mladými hráčmi ste ukázali v predošlých rokch v Žiline. Teraz sa stretnete opäť s niektorými bývalými hráčmi. Denis Vavro, László Bénes či Nikolas Špalek sú súčasťou 21-ky…
"Verím, že to budú opäť príjemné, teraz už reprezentačné stretnutia. Či je to Niko (Nikolas Špalek – pozn.), Laci Bénes alebo Denis Vavro, tak so všetkými hráčmi, ktorí prešli našim procesom a rukami, sa rád stretnem a teším sa na to. Teším sa aj na reprezentačné stretnutia s chalanmi, ktorých aj momentálne vediem a sú v nomináciách. Neznamená to však to, že majú cestu do repre otvorenú. Musia svoju výkonnosť potvrdzovať, pretože o tom je vrcholový futbal. No chystám sa ísť aj za ďalšími hráčmi, či je to Jakub Hromada alebo Lukáš Haraslín. Rád spoznám aj ďalších futbalistov, nie je to iba o hráčoch, ktorých poznám."

Máte už v hlave, s ktorými hráčmi budete rátať do nominácií?
"Pred sebou mám ešte veľkú výzvu – urobiť poslednú bodku v Žiline. Hráme ešte o Európu a moja koncentrácia smeruje do klubu. Na určovanie hráčov pre nomináciu bude ešte čas. Dosť skúseností k tomu majú aj členovia realizačného tímu alebo vedenie zväzu. Spolieham sa aj na nich pri prvej nominácii. Verím, že do nášho portfólia dostaneme čo najväčší počet hráčov."

Predošlý tréner Pavel Hapal s asistentom Otom Brunegrafom odviedli dobrú prácu. S tímom sa prebojovali aj na ME. Stále sme v hre aj o budúcoročné ME. Čo by to pre vás znamenalo, keby sme sa na ne dostali?
"Bolo by to nadviazanie na úspešnú prácu predchádzajúcich trénerov. Atmosféru a tím dokázali posunúť na vyšší level. Aj preto ma ponuka od SFZ zaujala, že 21-ka má v súčasnosti vysoký level. Vidno progres a chcel by som do tímu priniesť aj niečo svoje, čo je úplne prirodzené."

Vašim dlhoročným asistentom ja Marián Zimen, ktorý bol pri vás v Trenčíne a aj Žiline. Príde s vami aj k reprezentácii?
"Sme veľmi blízko k tomu, aby sa pridal a vystužil súčasný realizačný tím. Som veľmi rád, že pán Antošík a aj SFZ sú na to nastavení, aby sa dotiahol aj tento krok."

Ako bude vyzerať váš realizačný tím?
"Realizačný tím zostáva v koľajách, ktoré boli nastavené a sú kvalitné. Mám spätnú väzbu, nie iba od hráčov, že sú to špičkoví profíci. Verím, že naša spolupráca bude účinná, efektívna a bude najmä pomáhať hráčom."

Kvalifikácia je v plnom prúde. Sokolíci sú stále v hre o šampionát. Čakajú nás zápasy s Islandom, Estónskom a Severným Írskom. Bude cieľ získať deväť bodov?
"Karty sú rozdané a my potrebujeme urobiť deväť bodov, aby sme mali ešte aspoň nejakú šancu hrať baráž a dostať sa na šampionát. Túto ambíciu príjmame a urobíme všetko pre to, aby to tak bolo."

Súvisiaci článok
http://futbalnet.sk/spravy/sr-21-novym-trenerom-sokolikov-sa-stal-adrian-gula-je-to-pre-mna-odmena-a-pocta

Prečítané: 300x