STÁŽ V NEMECKOM FRANKFURTE
07.02.2018, Peter Cuninka

STÁŽ V NEMECKOM FRANKFURTE

Tlačová správa

Počas uplynulého víkendu (2.2. 2018 – 5.2. 2018) sa v nemeckom Frankfurte uskutočnila prvá stáž v rámci projektu Futbalmania. Stáže sa zúčastnili kluboví koordinátori zo všetkých klubov Fortuna ligy, hlavný projektový tím a zahraniční partneri projektu. Hlavným cieľom bolo predstavenie práce s fanúšikmi v Nemecku na rôznych úrovniach. Hostiteľom tejto stáže bol nemecký Koordinationsstelle Fanprojekte (KOS-Fanprojekte), ktorý je zároveň jedným z partnerov projektu. KOS-Fanprojekte patrí medzi najvýznamnejšie organizácie na svete v oblasti práce s fanúšikmi už od svojho vzniku v roku 1993. Je financovaná z viacerých rôznych verejných zdrojov a ich primárnou úlohou je nestranne hájiť záujmy fanúšikov.

image
Autor: Futbalmania
Zdroj: futbalmania.sk

Na úvod absolvovali účastníci stáže prednášku od zástupcov Nemeckej futbalovej ligy (DFL) o základných princípoch a koncepcii práce s fanúšikmi v Nemecku. Prvá časť prednášky bola venovaná systému koordinátorov pre styk s fanúšikmi (Supporter liaison officers – majú na starosti koordináciu, plánovanie a komunikáciu s fanúšikovskými skupinami) a tzv. fanprojektom. Fanprojekty sú aktivity určené pre fanúšikov predovšetkým na úrovni terénnej práce a osobného kontaktu. Tieto fanprojekty fungujú na celom území Nemecka od prvej až po piatu nemeckú ligu a ich strešným orgánom je práve KOS-Fanprojekte. V súčasnosti je ich vyše 60. Druhá časť bola orientovaná na oblasť detí a mládeže a budovania klubizmu od raného detstva (v Nemecku fungujúce najmä pod hlavičkou Kids-Clubs). V súčasnosti existuje v Nemecku až 40 rôznych Kids-Clubs s viac ako 160.000 detskými a mládežníckymi členmi. Okrem aktivít priamo na štadióne pred a počas zápasov sa najmladším fanúšikom venujú širokým spektrom ďalších aktivít počas celého roka – či už organizovaním rôznych turnajov, zábavno-vzdelávacích a charitatívnych akcií alebo stretnutí s hráčmi.

image
Autor: Futbalmania
Zdroj: futbalmania.sk

Ďalším bodom stáže bola návšteva klubov Eintracht Frankfurt a Kickers Offenbach, a to predovšetkým prostredníctvom prehliadky štadiónov a jednotlivých sektorov, fanshopov a v prípade klubu z Offenbachu aj priestorov lokálneho fanprojektu. Tieto fanprojekty fungujú nielen počas zápasových dní, ale počas celého týždňa a pre lokálnu komunitu a fanúšikov pripravujú rôzne voľnočasové aktivity, priestor pre stretnutie mládeže či neformálne posedenia. Zaujímavosťou fungovania nemeckých klubov je pravidlo 50+1, ktoré zamedzuje väčšinovému vlastníctvu jednej osoby a kontrolu nad klubom majú členovia klubu. Na záver stáže bola naplánovaná návšteva zápasu 2. Bundesligy SV Darmstadt - MSV Duisburg.

image
Autor: Futbalmania
Zdroj: futbalmania.sk

Stáž v Nemecku v rámci projektu Futbalmania absolvovali:

hlavný projektový tím (Zuzana Stranovská, Richard Renert, Milan Hanzel)

zástupca projektového partnera FC United of Manchester (Anglicko)

zástupca projektového partnera Vienna Institute for International Dialogue and Cooperation (Rakúsko)

zástupcovia projektového partnera Koordinationsstelle Fanprojekte (Nemecko)

zástupcovia projektového partnera FC Zbrojovka Brno (Česko)

kluboví koordinátori projektu (zástupcovia klubov Fortuna ligy)

Milan Bezák (MFK Ružomberok)

Martin Bočák (AS Trenčín)

Ľuboš Budovec (FK Železiarne Podbrezová)

Vladimír Červený (FC ViOn Zlaté Moravce)

Michaela Dujíčková (FC Nitra)

Andrea Filová (FK Senica)

Filip Kaľavský (MFK Zemplín Michalovce)

Stanislav Kramarič (ŠK Slovan Bratislava)

Michal Maťašovský (1. FC Tatran Prešov)

Marek Ondrejka (FC Spartak Trnava)

Juraj Vitko (MŠK Žilina)

Projekt Futbalmania prebieha od januára 2017 a má dve hlavné línie – vzdelávanie klubových koordinátorov a vytváranie aktivít pre verejnosť priamo v kluboch. Cieľom je inšpirovať, vzdelávať a preniesť tie najlepšie príklady zo zahraničia do slovenských klubov v oblasti práce s fanúšikmi. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej Únie Erasmus+ ako jeden z prvých a zároveň najväčších slovenských projektov. Všetky informácie o projekte, kontakty a aktuality je možné nájsť na oficiálnej stránke www.futbalmania.sk

Prečítané: 298x