VAR: MINIMUM ZASAHOVANIA - MAXIMÁLNY ÚŽITOK
11.04.2018, Peter Cuninka

VAR: MINIMUM ZASAHOVANIA - MAXIMÁLNY ÚŽITOK

BRATISLAVA (SFZ/jz, šur) - Koncom marca IFAB (The International Football Association Board, teda Medzinárodný výbor pre pravidlá) v spolupráci s FIFA usporiadal v Londýne workshop pre národné asociácie všetkých konfederácií.

SFZ zastupovali Jaroslav Zábranský, manažér rozhodcovského oddelenia SFZ, a Tomáš Mókoš, asistent rozhodcu, ktorý je na listine FIFA. Témou bol systém VAR, teda video assistant referees (video asistent rozhodcu).

Rozhodnutie o vývoji projektu VAR padlo na pravidelnom mítingu IFAB v novembri 2015. Po období príprav v auguste 2016 spustili úvodnú skúšobnú fázu funkčnosti systému VAR v domácich ligách USA, Holandska, Talianska a v niektorých súťažiach FIFA.

Hlavnou činnosťou VAR je identifikácia zjavnej chyby rozhodcu alebo prehliadnutého závažného priestupku, meniaceho významným spôsobom vývoj či skóre stretnutia. Týka sa troch situácií plus jednej administratívnej kategórie: dosiahnutie, resp. nedosiahnutie gólu, nariadenie, resp. nenariadenie pokutového kopu, udelenie, resp. neudelenie červenej karty priamo (nie žltá karta plus červená karta), chybné udelenie žltej karty alebo červenej karty nesprávnemu hráčovi.

Hlavnou filozofiou projektu VAR je minimum zasahovania - maximálny úžitok.

V marci 2018 IFAB oficiálne schválil systém VAR ako súčasť pravidiel futbalu, čo otvorilo cestu k jeho celosvetovému využitiu. Stále ale platí, že využitie VAR v národných súťažiach bude podmienené súhlasom IFAB po splnení prísneho protokolu.

Na londýnskom workshope odznelo mnoho podnetných prednášok, tematicky od príprav projektu a protokolu systému VAR, cez vzdelávanie v ňom, off-line testovanie funkčnosti VAR, manažmentu, potrebnej technológie, až po prezentáciu už funkčného systému VAR v nemeckej, talianskej a anglickej lige.

Súčasťou workshopu bolo aj on-line sledovanie medzištátneho stretnutia Anglicko - Taliansko, v ktorého závere došlo k použitiu systému VAR v praxi. Rozhodca bol upozornený na priestupok domáceho obrancu v pokutovom území, ktorý prehliadol. Po overení si skutočnosti na obrazovke pri hracej ploche rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý hostia premenili a vyrovnali na konečných 1:1.

V posledný deň workshopu mali frekventanti možnosť navštíviť centrálne pracovisko VAR pre anglickú Premier League v Stockley Parku neďaleko Londýna, kde sa monitorujú všetky stretnutia.

Vydanie knižnej podoby protokolu pre systém VAR je plánované na máj 2018.

Jaroslav Zábranský pri trofeji, určenej víťazovi Premier League

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

Obrazovka na ploche pre rozhodcu na štadióne Wembley

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

VAR v prenosovom voze na Wembley

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

VAR a AVAR v pracovnom nasadení

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

Pracovisko VAR pre celú Premier League v Stockley Parku

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

Miestnosť pre VAR na Wembley

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk
Prečítané: 250x