12.

Eliška

Mintálová

+158,85 (152)

TACEN. Slovenská vodná slalomárka Zuzana Paňková získala striebro v K1 na majstrovstvách Európy v slovinskom Tacene.

Mladá "obojživelníčka", ktorá bude štartovať na tohtoročných olympijských hrách v C1, nestačila len na Poľku Klaudiu Zwolinskú.

Medzi mužmi triumfoval Talian Giovanni De Gennaro, vo finále nebol žiadny Slovák.

Najlepšie tri pretekárky zvládli tacenský kanál bezchybne. Pódium doplnila špecialistka na kanoe Mallory Franklinová z Veľkej Británie, ktorá stratila na víťazku 6,53 sekundy.

Zwolinská získala druhé zlato v elitnej kategórii na vrcholovom podujatí a premiérové od júna 2021, keď vyhrala preteky K1 na podujatí SP v Prahe.

Paňková obhájila vo finále druhé miesto z kvalifikácie. Vo finále jej vyšila prvá časť trate, na oboch zvyšných stratila viac ako dve sekundy.

Pozíciu si udržala aj deviata Soňa Stanovská s dvoma chybami na štvrtej a jedenástej bránke.

Práve v prostrednej časti stratila najviac času a celkovo jej chýbalo 23,8 sekundy.

Mintálová, ktorá štartuje s dvojlistým pádlom aj na OH v Paríži, mala na prvom medzičase pred Zwolinskou náskok 72 stotín.

O dve bránky ďalej však "ťukla" za dva a následne dve bránky minula. Ďalšia "päťdesiatka" prišla na osemnástej bránke a úradujúca vicemajsterka sveta tak obsadila posledné dvanáste miesto.

De Gennaro získal prvý európsky titul v elitnej kategórii aj s jednou chybou na pätnástke. O 2,96 sekundy zaostal bezchybný Rakúšan Mario Leitner a pódium doplnil Gelindo Chiarello zo Švajčiarska (+3,87), ktorý mal taktiež čistú jazdu.

Adam Gonšenica, Matúš Štaffen ani Martin Halčin nepostúpili z rozjázd. Semifinále sa nekonalo pre zmenený program v dôsledku vysokých zrážok.

Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Slovensko má na ME vo vodnom slalome prvú medailu, získala ju Paňková