SLOVENSKO A: "DOBROTA" NOVOTA BEZ FUTBALU NEBUDE
10.02.2018, Peter Cuninka

SLOVENSKO A: "DOBROTA" NOVOTA BEZ FUTBALU NEBUDE

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Od stredy je to oficiálne: Ján Novota debatou s vedením VSC Debrecín ukončil svoju aktívnu hráčsku kariéru. Brankársku.

Začiatkom tohto týždňa sa informácia objavila na webovej stránke maďarského klubu: "Ján Novota nie je schopný zapojiť sa s mužstvom do tréningu. Na základe zdravotných testov musí náš brankár ukončiť profesionálnu kariéru." Keď správa prešla cez hranice, na Slovensku sa šírila veľmi rýchlo.

Bez centimetra dvojmetrového brankára mali a majú ľudia radi. Je to "dobrota" Novota. Preto odpoveď na obligátnu otázku "ako mu je?" zarmútila, hoci novinka o jeho zväčšenej aorte to už nebola. "Prišlo to veľmi nečakane, na druhej strane, na toto človek nie je nikdy dostatočne pripravený, nikdy nie je na to vhodný čas," brankárov hlas bol vyrovnaný, ale tón smútku v ňom znel.

Už v lete, pred začiatkom sezóny 2017/2018 sa pri lekárskej kontrole objavilo čosi, čo naznačovalo komplikácie, ale vtedy to ešte nebola hrozba konca kariéry. Preto jeseň absolvoval ako člen debrecínskeho kádra, pripísal si jeden ligový zápas a 90 minút v Diosgyöri. Lenže pred začiatkom zimnej prípravy sa okolnosti zmenili. "Bol som akosi viac unavený, preto som šiel na kompletné vyšetrenie a tie potvrdili problém. Výrazne zväčšená aorta." Podľa lekárskej správy sa mu hrudníková aorta za posledné mesiace rozšírila na 46 milimetrov, čo je naozaj dosť, keďže normálny rozmer je 25 až 35 milimetrov. Pri ďalšom rozšírení by bola nutná operácia, lebo hrozba prasknutia by bola viac ako reálna. "Robiť profesionálny futbal neviem inak, ako naplno. Tréningy, príprava, zápasy... A to všetko by bolo v mojej situácii životu nebezpečné," musel si sám v hlave uložiť všetky fakty, okolnosti a vyjadrenia lekárov i blízkych. Kým sa však definitívne rozhodol, absolvoval vyšetrenia v Debrecíne, Budapešti, Bratislave i vo Viedni. Všade počul rovnaké vyjadrenie: nepokračuj!

"Nemám už 20 rokov, aby som musel riskovať pre kariéru. Mám rodinu, dve deti, som zodpovedný aj za ne. To bol veľmi dôležitý aspekt pri mojich úvahách, čo mám urobiť." Novota bol vždy rozumný chlap. V Debrecíne mal zmluvu ešte na rok a pol, ale nechcel klub využívať. Šiel za vedením a na stôl položil svoju zdravotnú kartu...

image
Autor: SFZ
Zdroj: futbalsfz.sk

"Jedna kapitola, pekná, dlhá, myslím si, že aj úspešná, sa začiatkom tohto týždňa uzavrela. To mi umožňuje otvoriť nasledujúcu, mám predstavu, aká bude," neprekvapil. Uvážlivý človek, schopný nájsť východisko aj z takejto situácie. Bude nová kapitola súvisieť s futbalom? "Tak si to plánujem. Celý život mám spojený s futbalom, je prirodzené, že v ňom sa budem uchádzať aj o ďalšiu robotu."

Od pondelka sa rozprával s viacerými slovenskými médiami, lebo zlom v jeho kariére zarezonoval v našom futbale. Jednak patril do širšieho kádra reprezentácie – na konte má štyri štarty za národný tím – a potom bol dobrou reklamou kvalít slovenského futbalu. Predtým v Rakúsku, potom v Maďarsku, len v gréckom Panserraikose akosi netrafil správnu vlnu, napriek dvojročnej zmluve odišiel z Peloponézu už po piatich mesiacoch. "Nebola to zlá kariéra," hodnotil pri pohľade späť svoje roky vo futbale. "Budem mať na čo spomínať," a v jeho hlase už bola opäť pohoda.

Ján Novota za kariérou dverami nebuchol, pokojne ich zavrel, v 34 rokoch. Pri otváraní ďalších mu držíme palce. Ako dobrý človek si to zaslúži. A slovenskému futbalu zasa pomôže.

KTO JE JÁN NOVOTA

Narodený: 29. novembra 1983 v Matúškove
Post: brankár
Kariéra: Galanta, Senec (1999 – 2002, 2005 – 2008), VTJ Štúrovo (2002 – 2005), Dunajská Streda (2008 – 2010, jar 2011), Panserraikos (jeseň 2010), Rapid Viedeň (2011 – 2017), Debrecín (jeseň 2017)
Reprezentácia: 4/0, účastník Eura 2016
Zaujímavosť: so 623 minútami bez inkasovaného gólu v rakúskej lige prekonal sériu Herberta Feurera a zaradil sa v klubových análoch za Adolfa Antricha (784 minút)
Stav: ženatý, manželka Katarína, synovia Ján (7) a Krištof (5)

Prečítané: 325x