SLOVENSKO A: MARTIN DÚBRAVKA: BENÍTEZ HOVORÍ PRIAMO, PREMIER LEAGUE ČLOVEKA DOSTANE
05.02.2018, Peter Cuninka

SLOVENSKO A: MARTIN DÚBRAVKA: BENÍTEZ HOVORÍ PRIAMO, PREMIER LEAGUE ČLOVEKA DOSTANE

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN)

"Necelé dve hodiny pred zápasom mi tréner Benítez povedal, že do brány pôjde Karl Darlow," slovenský brankár, už člen Newcastlu United, sa v nedeľu medzi žrde v zápase na pôde Crystal Palace nepostavil. "Nemal problém mi to jasne zdôvodniť: bol som s tímom príliš krátko, veď moje hosťovanie sa upieklo v stredu dve minúty pred koncom zimného transferového okna," potvrdil Dúbravka fakt, ktorý lietal povetrím. Že jeho presun zo Sparty do Newcastlu sa chystal na poslednú chvíľu.

Boli to nervy. Kluby sa dohadovali a slovenský brankár, o ktorého šlo, bol len divákom rokovaní. Aké čiastky lietali povetrím, kto a ako reagoval, vedia presne len zainteresovaní, Martin bol so Spartou v Španielsku na sústredení. Ako sa blížil 31. január, deň, kedy sa skončil prestupový termín, vyzeralo to čoraz viac, že Dúbravka odchytá aj jar na Letnej. Hosťovanie, milióny, opcia – to všetko boli témy, ktoré bolo treba "vyčistiť." A potom, keď sa už misky váh naklonili k úspešnému podaniu si rúk funkcionárov oboch klubov, skomplikovala Sparta rokovanie tým, že trvala na kvalitatívnej náhrade do brány. Vybrala si Rumuna Florina Nitu z FCSB a debaty medzi pražským klubom a Newcastlom sa zasekli. "Vedel som, čo je v hre. Pán Ščasný predo mnou nič netajil: potrebujeme dobrého brankára, pokiaľ Nita do Sparty nepríde, nemôžeme ťa pustiť. Chápal som ho, celý klub. Isteže som túžil po anglickej Premier League, ale Sparta musí myslieť na dobrú jar, na to potrebuje hráčov, neoslabí sa," profesionálny prístup je vlastný už roky aj Dúbravkovi. Preto šiel normálne na sústredenie do Španielska, preto sa pripravoval pod trénerom Stramaccionim ako vždy a preto sa snažil nerozptyľovať sa vonkajšími vplyvmi.

V stredu 31. januára sa všetko zrýchlilo. "Skoro ráno som dostal esemesku, že o 7.00 odchádzam do Anglicka. Potom prišla druhá, že nič sa nedeje. Odtrénoval som dopoludnia, dal som si obed, potom kávička so spoluhráčmi a zasa zmena situácie: okamžite na letisko," opisuje Martin jeden z najhektickejších dní svojej kariéry. Keďže sa všetko menilo – v závislosti na tom, ako sa vyvíjal transfer Florina Nitu do Sparty – nebolo možné zarezervovať letenky, preto napokon poslal pre Dúbravku súkromné lietadlo Newcastle.

image
Autor: NU
Zdroj: Facebook/NU

"Po prílete to bol normálny prestupový kolotoč, s lekárskou prehliadkou, presunom na štadión, ďalšími rokovaniami, stále sa udržovalo spojenie s Prahou, aby sme vedeli reagovať na dianie okolo môjho nástupcu v Sparte," s odstupom dní už o tom slovenský brankár hovorí pokojne, ale priznal, že nervózny bol poriadne. "Ja som bol "v suchu" asi 20 minút pred časovým limitom, ale kým sa všetko uzavrelo, ručička bola tesne pred jedenástou večer," ako potom priznal manažér Pavel Zíka, bolo 22:58 anglického času. Spomeňte si, ako ušiel Róbertovi Vittekovi prestup do Salzburgu o minútku...

"Isteže by som preferoval prestup pred hosťovaním, ale dostal som takúto šancu a ja si ju veľmi vážim. Mám pred sebou bohatý polrok a verím, že počas neho presvedčím a z hosťovania bude prestup. Som hráčom Newcastlu skutočne len pár dní, ale ľudia, atmosféra, fungovanie klubu, pracovné nasadenie, ich prístup si ma absolútne získali," a na margo mesta sa vyjadril: "Primárne som prišiel hrať futbal, ale podľa toho, čo som letmo videl a čo mi povedali, dá sa tu pekne žiť."

V nedeľu sedel počas zápasu Crystal Palace - Newcastle na lavičke. "Tréner Benítez mi to povedal jasne: ešte som bol s mužstvom krátko. Zároveň netajil, že príležitosť mi dá, stál o to, aby som do United prišiel." Sklamanie necítil: "Musím myslieť na klub a na seba. Ako v prípade Sparty, tak aj v Newcastli."

Aké to bolo, sledovať duel Premier League zblízka, ako hráč zainteresovaného klubu? "Doprial by som každému... V poslednej minúte sa šlo naplno rovnako ako v prvej, bol to boj, veľa, veľmi veľa súbojov, každý z hráčov mal nejaký šrám. To vás vtiahne do diania na ihrisku, na lavičke, na tribúne."

V nedeľu večer už letel do Prahy, v utorok sa vracia späť do Newcastlu. Už aj s priateľkou budú riešiť obyčajné nutnosti, napríklad bývanie. A Martin Dúbravka sa bude chystať, v nedeľu 11. februára privíta Newcastle na svojom štadióne Manchester United. Bol by to parádny debut.

image
Autor: GI
Zdroj: Getty Images
Prečítané: 353x