0:1, 1:2, 1:1
Slovensko na MS v hokeji 2024
Slovensko

Pavol Regenda strieľa gól v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2022.
Pavol Regenda strieľa gól v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2022. (Autor: TASR)
Sportnet|18. máj 2024 o 07:00

Pozrite si vzájomnú bilanciu Slovenska a Francúzska pred zápasom v skupine B na MS v hokeji 2024.

OSTRAVA. Slovenská reprezentácia na MS v hokeji 2024 pokračuje vo svojom pôsobení na šampionáte piatym zápasom v sobotu 18. mája o 20.20 h proti Francúzsku.

Zverenci Craiga Ramsayho ťahajú na šampionáte sériu troch výhier v rade, keď dokázali zdolať Kazachstan, USA a aj Poľsko.

Na opačnej strane, Francúzi majú v tabuľke skupiny B len 4 body po prehre po predĺžení s Lotyšskom a výhre nad Poľskom.

V ére samostatnosti odohrali Slováci s Francúzskom 33 zápasov. Lepšiu bilanciu majú Slováci, keď sa z víťazstva radovali dvadsaťpäťkrát, tri razy sa zrodila remíza a päťkrát prehrali.

Prvý zápas samostatného Slovenska

Prvý vzájomný zápas Slovenska s výberom Francúzska sa uskutočnil vo februári 1993 vo francúzskom meste Rouen.

Roenským turnajom sa začala cesta samostatného Slovenska. Slovenských hokejistov na turnaji čakalo postupne domáce Francúzsko, "béčkový" výber Ruska a tím Vikingovia Švédska.

Slováci sa však vo svojom prvom stretnutí v ére samostatnosti z víťazstva neradovali. S domácimi reprezentantami uhrali remízu 2:2, gólovo sa presadili Plavucha a Veselovský.

Tretia najvyššia výhra Slovákov

Vzájomné stretnutia Slovenska a Francúzska sa zapísali do histórie slovenského hokeja nie len pre úvodný zápas slovenskej reprezentácie, ale aj pre tretiu najvyššiu výhru.

V prípravnom zápase v Trenčíne v auguste 1993 nastrieľali slovenskí hokejisti Francúzsku až 14 gólov, pričom ani jeden neinkasovali.

Do streleckej listiny sa dvakrát zapísali Haščák, Bondra, Ihnačák a Stümpel, po jednom pridali Šatan, Petrovický, Daňo, Cíger, Šťastný a Kolník.

Vyhorenie v tretej tretine

Slovenskí hokejisti odohrali s Francúzskom na MS v hokeji celkovo 8 zápasov, sedemkrát sa radovali z výhry a raz prehrali. Celkové skóre zo šampionátov je 37:21.

Jediná francúzska výhra sa na záverečnom turnaji zrodila v roku 2014 v Minsku.

Slováci vtedy vyhrávali po druhej tretine 3:1, keď sa dvakrát presadil Nagy a raz Šatan. Francúzi ale predviedli v záverečnej tretine dokonalý obrat.

V priebehu 26 sekúnd v 51. minúte dokázali Francúzi nepriaznivý stav zvrátiť dvomi gólmi v presilových hrách. V 56. minúte rozhodol o triumfe krajiny galského kohúta Fluery.

Na záverečných 3:5 upravil Roussel 30 sekúnd pred koncom stretnutia pri hre bez brankára.

Najhoršia tretina na šampionáte spred desiatich rokov spôsobila, že Slováci obsadili so ziskom 10 bodov piatu priečku. Na štvrtom mieste skončilo práve Francúzsko, ktoré malo o bod naviac.

Slovensko - Francúzsko: Vzájomná bilancia

(25 výhier - 3 remízy - 5 prehier, skóre: 145:59)

Posledných 5 zápasov

13.5.2022 - MS v hokeji 2022 - základná skupina (Helsinki):

• Slovensko - Francúzsko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
  • Góly Slovenska: Regenda 2x, Tatar, Takáč

7.5.2022 - Kaufland Cup 2022 (Žilina):

• Slovensko - Francúzsko 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
  • Góly Slovenska: Liška, Minárik

17.5.2019 - MS v hokeji 2019 - základná skupina (Košice):

• Slovensko - Francúzsko 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)
  • Góly Slovenska: Pánik, Sukeľ, Hudáček, Černák, Čajkovský, Nagy

10.5.2018 - MS v hokeji 2018 - základná skupina (Kodaň):

• Slovensko - Francúzsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
  • Góly Slovenska: Bondra, Buc, Čajkovský

28.4.2018 - Euro Hockey Challange 2018 (Piešťany)

• Slovensko - Francúzsko 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
  • Góly Slovenska: Ďaloga, Sekera

Prvé 3 zápasy

12.2.1993 - turnaj (Rouen):

• Slovensko - Francúzsko 2:2 (0:1, 1:0, 1:1)
  • Góly Slovenska: Plavucha, Veselovský

22.8.1993 - prípravný zápas (Trenčín):

• Slovensko - Francúzsko 14:0 (7:0, 4:0, 3:0)
  • Góly Slovenska: Haščák 2, Bondra 2, Ihnačák 2, Stümpel 2, Šatan, Petrovický, Daňo, Cíger, Šťastný, Kolník.

23.8.1993 - prípravný zápas (Bratislava):

• Slovensko - Francúzsko 8:1 (6:1, 1:0, 1:0)
  • Góly Slovenska: Šatan 2, Bondra 2, Droppa, Stümpel, Marcinko, Smerčiak

Najlepšie zápasy v prospech Slovenska

27.10.1995 - Italia Cup (Asiago):

• Slovensko - Francúzsko 8:1 (3:1, 1:0, 4:0)
  • Góly Slovenska: Bartoš 2, Voskár 2, Jasečko 2, Pucher, Daňo

Najlepšie zápasy v prospech Francúzska

12.5.2014 - MS v hokeji 2014 - základná skupina (Minsk):

• Slovensko - Francúzsko 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
  • Góly Slovenska: Nagy 2, Šatan

17.4.2014 - Euro Hockey Challenge (Gap):

• Slovensko - Francúzsko 2:4 (0:3, 0:0, 2:1)
  • Góly Slovenska: Šťastný, Špirko
Nachádzate sa tu:
Domov»MS v hokeji 2024»Bilancia Slovensko - Francúzsko: Slováci sú jasne lepší, Francúzi ale dokážu zvrátiť zápas