ME vo futbale 1960 - história, výsledky, štatistiky

Futbalisti Sovietskeho zväzu s trofejou po víťazstve na ME vo futbale 1960.
Futbalisti Sovietskeho zväzu s trofejou po víťazstve na ME vo futbale 1960. (Autor: Twitter UEFA)
Sportnet|30. nov 2023 o 06:00

Pozrite si históriu, výsledky a štatistiky ME vo futbale 1960. Ako prebiehali a kto vyhral prvé majstrovstvá Európy vo futbale a ako dopadlo Československo?

PARÍŽ, MARSEILLE. Prvé ME vo futbale sa uskutočnili presne 30 rokov po premiérových MS vo futbale. Prvý turnaj, na ktorom sa hralo o majstra Európy, vtedy niesol názov Pohár národov.

Na kvalifikácii, ktorá sa konala v rokoch 1958 až 1960 sa zúčastnilo 17 krajín, z ktorých sa na záverečný turnaj prebojovali štyri.

Chýbali veľké futbalové krajiny

Celá kvalifikácia sa hrala vyraďovacím systémom po jednom zápase doma a jednom vonku, pričom pri zhodnom skóre bol na programe ešte tretí rozhodujúci duel na neutrálnej pôde.

V boji o prvé majstrovstvá Európy absentovali veľké futbalové krajiny ako Anglicko, Taliansko či Západné Nemecko.

Nechýbali však československí reprezentanti. Tí museli odohrať o jeden dvojzápas navyše, keďže pri nepárnom počte účastníkov ich žreb poslal do predkola s Írskom.

Úvodná prehra aj jasné triumfy

ME vo futbale 1960

Počet zápasov: 4

Strelené góly: 17 (4,25 na zápas)

Návštevnosť: 78.958 (19.740 na zápas)

Najlepší strelci: Francois Heute, Valentin Ivanov, Viktor Ponedelnik, Milan Galič, Dražan Jerkovič - 2 góly

Čechoslovákov však vôbec nečakala jednoduchá úloha. V úvodnom zápase v Dubline prehrali 0:2 a do odvety potrebovali výrazne lepší výkon.

To sa aj podarilo, keď na bratislavskom Tehelnom poli vyhrali vysoko 4:0 a vybojovali si účasť v kvalifikácii. Skórovali Imrich Stacho, Titus Buberník, Ladislav Pavlovič a Milan Dolinský. Tehelné pole bolo beznádejne vypredané, na zápas prišlo až 41.691 divákov.

V prvom kvalifikačnom kole čakalo na československých reprezentantov Dánsko, kde sa zrodila remíza 2:2. Dáni pritom už po 20 minútach vyhrávali už o dva góly, ale vedenie si nedokázali udržať.

Domáca odveta bola opäť jednoznačná. Tentoraz sa hralo na štadióne TJ Spartak KPS Brno a Československo vyhralo vysoko 5:1. Po dva góly dosiahli Buberník a Adolf Scherer, jeden pridal Dolinský.

Účasť na finálovom turnaji si Čechoslováci vybojovali po štvrťfinálovom dvojzápase s Rumunskom. Na ihrisku hostí vyhrali 2:0, keď sa presadili Josef Masopust a Vlastimil Bubník.

Žiaľ, duel v Bukurešti bol posledný pre už spomínaného Stacha, ktorý sa vážne zranil a musel ukončiť kariéru.

Odveta sa opäť hrala na Tehelnom poli a domáci sa pred 31-tisíc divákmi tešili z víťazstva 3:0, keď všetky góly strelili už do 18. minúty.

Skórovali Bubník a Buberník, ktorý sa s piatimi zásahmi stal najlepších strelcom kvalifikácie spoločne s Francúzom Justom Fontainom.

Nenastúpilo ani Španielsko s Kubalom

Ani jeden kvalifikačný zápas nemusel vo štvrťfinále absolvovať Sovietsky zväz. Mal vyzvať Španielov, ale tí z politických dôvodov nenastúpili.

Futbalistov nepustil do Moskvy španielsky diktátor Francisco Franco. Návrh, aby sa oba zápasy odohrali na neutrálnom ihrisku, Sovieti odmietli.

"Boli sme pripravení odcestovať, ale zakázali nám to," spomínal s odstupom rokov španielsky futbalista Feliciano Rivilla.

Tím trénera Helenia Herreru s najväčšími hviezdami Pacom Gentom, Alfredom Di Stéfanom, Luisom Suárezom či Ladislavom Kubalom nemohol dobyť futbalovú Európu, hoci patril k veľkým favoritom.

Sovieti s jasnou výhrou

Na finálovom turnaji, ktorý zorganizovalo Francúzsko v mestách Paríž a Marseille, sa tak zúčastnili štyri krajiny.

Československí reprezentanti sa presunuli cez Paríž do Marseille, kde ich na Stade Vélodrome čakal semifinálový duel proti ZSSR.

V semifinále podával výborný výkon legendárny sovietsky brankár Lev Jašin, ktorý zneškodnil viacero sľubných príležitostí Československa.

Dvoma gólmi sa prezentoval Valentin Ivanov a za zmienku stojí najmä jeho druhý zásah. Loptu si prebral v strede ihriska a dostal sa až k bránke, kde si obhodil Masopusta, obohral aj vybiehajúceho brankára Viliam Schrojfa a zakončil do prázdnej brány. Na konečných 3:0 upravil Viktor Ponedelnik a definitívne rozhodol.

"Sovietske mužstvo bolo vo všetkom lepšie, kým naši hráči okrem Schrojfa a Buberníka hrali pod svoje možnosti. Keby dal Bubník gól v tretej minúte pri nájazde na Jašina, zápas sa mohol vyvíjať pre nás oveľa lepšie. Tým však nechcem tvrdiť, že by sme zdolali Sovietsky zväz. Má skvelý tím a výborných hráčov. Futbalovo nás výrazne prevýšili," vravel po jasnej prehre tréner Rudolf Vytlačil.

V druhom súboji sa po deväťgólovej prestrelke tešila z triumfu Juhoslávia, ktorá zdolala domáce Francúzsko 5:4, pričom v zápase dvakrát prehrávala o dva góly. Balkánci pritom otočili výsledok z 2:4 na 5:4 iba za štyri minúty.

Československo využilo sklamanie domácich

Domáci Francúzi boli po semifinálovom fiasku poriadne sklamaní, čo sa odrazilo aj na počte divákov v zápase o bronz - iba niečo cez 9-tisíc.

Čechoslováci využili situáciu a proti Francúzom predviedli kvality. Tie sa naplno ukázali v druhom polčase. V 58. minúte otvoril skóre Bubník a o 30 minút neskôr potvrdil triumf Pavlovič.

"Československí futbalisti boli fyzicky zdatnejší, lepšie zohraní a hoci hrali veľmi pomaly, udržiavali si prevahu. Francúzi sa nevedeli dostať do tempa a ohroziť súperovu bránu," napísal po stretnutí francúzsky L'Équipe.

Vo finále opäť žiaril brankár Jašin a Sovieti mali nad Juhosláviou prevahu. Napriek tomu sa duel za stavu 1:1 dostal do predĺženia.

V ňom rozhodol svojím druhým gólom na finálovom turnaji Ponedelnik, ktorý sa presadil v 113. minúte po skvelej prihrávke od Micheila Meschiho.

Štadióny na ME vo futbale 1960

• Park princov, Paríž - kapacita: 40.000
Štadión Park princov v Paríži.
Štadión Park princov v Paríži. (Autor: WIKIPEDIA)
  • Stade Vélodrome, Marseille - kapacita: 40.000
Stade Vélodrome v Marseille.
Stade Vélodrome v Marseille. (Autor: WIKIPEDIA)

Výsledky ME vo futbale 1960

Kvalifikácia

/hralo sa na dvojzápasy doma - vonku/

Predkolo:

Írsko - Československo 2:4 (1. zápas 2:0, 2. zápas 0:4)

Osemfinále:

Sovietsky zväz - Maďarsko 4:1 (1. zápas 3:1, 2. zápas 1:0)

Francúzsko - Grécko 8:2 (1. zápas 7:1, 2. zápas 1:1)

Rumunsko - Turecko 3:2 (1. zápas 3:0, 2. zápas 0:2)

Nórsko - Rakúsko 2:6 (1. zápas 0:1, 2. zápas 2:5)

Juhoslávia - Bulharsko 3:1 (1. zápas 2:0, 2. zápas 1:1)

Východné Nemecko - Portugalsko 2:5 (1. zápas 0:2, 2. zápas 2:3)

Poľsko - Španielsko 2:7 (1. zápas 2:4, 2. zápas 0:3)

Dánsko - Československo 2:7 (1. zápas 2:2, 2. zápas 1:5)

Štvrťfinále:

Francúzsko - Rakúsko 9:4 (1. zápas 5:2, 2. zápas 4:2)

Portugalsko - Juhoslávia 3:6 (1. zápas 2:1, 2. zápas 1:5)

Rumunsko - Československo 0:5 (1. zápas 0:2, 2. zápas 0:3)

Sovietsky zväz - Španielsko - nehralo sa, Španielsko nenastúpilo a postúpil Sovietsky zväz

Francúzsko - Juhoslávia 4:5 (2:1)

Góly: 12. Vincent, 43. a 62. Heutte, 53. Wisniewski - 11. Galič, 55. Žanetič, 75. Knez, 78. a 79. Jerkovič

Československo - Sovietsky zväz 0:3 (0:1)

Góly: 34. a 56. Ivanov, 66. Ponedelnik